16
ARA
2014

Güzellik Anlayışımız Nasıl Değişti?

Geçmişe bakıp onar yıllık dilimler halinde inceleme yaptığımızda, açıkça görünüyor ki güzellik anlayışımız oldukça değişiklik göstermiş durumda.

 

Son yüz yılda değişen makyaj ve saç şekilleri, giyim tarzları ve güzellik anlayışımız nasıl da değişkenlik göstermiş haydi inceleyelim ;)

1910 Yılında biraz taranmamış havası vererek toplanan saç stilleri gözler önünde. En azından benim bakış açım bu şekilde :D

1920lerde ise daha toplu halde fakat aynı dağınıklık devam etmekte. Makyaj olduğu gibi naturel yapılmakta fakat ruj ortaya çıkmakta. Dudak şekline göre sürülmeyen ruj sürme stilleri gözden kaçmıyor.

1930larda daha derlenmiş ve dalgalanmış saç şekilleri göz önünde duruyor ve artık dudak şekline göre ruj sürümleri göz çarpıtıyor. Yine makyaj naturel. Saç ve ruj ön planda tutulmakta.

1940lı yıllar, saçların şekil almaya başladı ve değişik tarzların oluştuğu yıllar diyebiliriz.

1950lerde ise kadınlığı ortaya çıkaran oluşumlar baş göstermiş durumda. Dişiliği ön planda tutan kışkırtıcı saç ve makyajlar. Kabarık saçlar bu yıllarda oldukça popüler

1960larda ise makyaj daha ön plana çıkmaya başlıyor. Renkli farlar ve kabarık saçlar…

1970ler tam anlamıyla geri dönüşü çağrıştırıyor :)

1980ler saçlara yeni stillerin eklendiği yıllar. Tostlar ve kabartmalar hala moda

1990lar daha yatışmış saçlar ve keskin makyajlar

2000-2010 yılı saçlar sade fakat kadınlık ön planda.

 

Aslında 1950ye kadar olan dilim kendi içinde standart bir şekilde ilerlemiş. 1960lar itibariyle saçlar daha gür ve kabarık hale gelmiş. 1980lerde ise kabarık ve kıvırcık saç modası ile beraber aslında önlerin kısaltılmış olması da dikkat çekmiyor değil.

2000lerde modernize edilmiş kahkül ve perçemler, orantılı fakat eşit olmayan saç kesimleri dikkat çekmekte.

Yazar Hakkında

Yanıt Bırak

*

captcha *