15
ARA
2014

Şimdi Kim Ölecek?

Sürekli olan ama son zamanlarda daha da artan kadına şiddet ve sonrasındaki ölüm oranları gerçekten iç acıtıyor. “Namus” adı altında bir adının ölümüne tanık olanlar, gazete manşetlerindeki kadın ölümleri günden güne fazlalaşıyor. Peki ya bunlar ne zaman duracak? Ya da bir sonraki ölümü kim tadacak?

 

Kadına Şiddet

 

Yasaların caydırıcı olmaması bu oranların yükselişine neden oluyor diyebilirim size. Ya intihara sürükleniyoruz ya da kasten öldürülüyoruz.  Toplumsal baskı ortadan kalkmadığı sürece, töre ve cinayet oranları artmaya devam edecek. Malesef geçmişte ve günümüzde kadın denilince akla direk köleleştirme gelmekte. Çocuklara bakacak, sosyal bir yaşantısı olmayacak (olsa bile erkeğin sınırları dahilinde olacak),  temizlik yapacak, yemekleri pişirecek ve eve gelen adama itaat edecek. Kısaca yat deyince yatacak, kalp deyince kalkacak. Ensesine vur lokmasını al tarzı bir bir kadın profili oluşturacak. Eğer bunlar olmuyorsa çare dayak atmakta bulunacak. Haa o da mı olmuyor. En son çare namus davası altında cinayet işlenecek ve intihara zorlanacak.

 

Peki bunlara kim dur diyecek?

Aslında biz insanoğlu gerçekten herşeyi hak ediyoruz. Haberlerde bir ölüm haberi görüyoruz. 2 gün ahh vahh edip sonra unutup gidiyoruz. Bir elin parmağını geçmeyen kitle çaba gösterse de yeterli olamayınca al sana cinayet listesi…

Bu sadece kadına şiddet için geçerli bir durum değil. Şehit haberleri, kadın ölümleri, ihmalsizlik sonucu ortaya çıkan kazalar ve ölümler, yetersiz yasa işlemleri vs diye uzayabilir listemiz.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor içimiz. Siz evlerinizde sıcacık otururken, ya da birkaç gün haber etkisiyle üzüntü yaşarken karşı tarafta yer alan ailelerin canları nasıl yanıyor kimse bilmiyor veya düşünmek istemiyor. Bizim sıkıntımız bize yeter diyip es geçiyoruz beynimizde.

 

Toplumsal olarak bu vahşi olaydan uzaklaşmanın en önemli rolü kendimizden geçiyor aslında. Biz kadınlar olarak biraz özgüven, biraz yaşam mücadelesi ve biraz da eğitim sürecinden geçmemiz gerekiyor. Aileniz size yeterli eğitimi veremediyse okuyun, araştırın, boş durmayın. Siz de ailenizin size yaptığını çocuklarınıza yapmayın.

 

Kendinizi ezdirmeyin. Tabi bunu yapın derken kimse size dik başlı olun demiyor. Eşinizi veya ailenizi ikna etme yolları arayın, onların güçsüz olduğu durumlardan faydalanın. Güzel sözle, mantıklı açıklamalarla ikna yoluna gidin. Kimseyi sıkıştırıp sık boğaz etmeyin. Doğru yerde ve doğru zamanda işlerinizi halledin. Biraz strateji ve biraz siyasi dilinizi gösterin. Siz kadınsınız, herşeyi her şekilde istediğiniz duruma sokabilirsiniz bunu unutmayın…

 

 

 

Yazar Hakkında

Yanıt Bırak

*

captcha *